mainos_1116

Suunnittelu- ja konsulttipalvelut (Tutkimus- ja kehitystoiminta)
Tiedonhallinta, tietojärjestelmät, digitalisaatio (Kyberturvallisuuspalvelut, Turvallisuus- ja valvontajärjestelmät)

Energiajärjestelmän kyberuhkia tutkiva pohjoismainen REDISET-hanke päättyy

Tutkimushankkeen tuottama käsikirja auttaa yrityksiä ja muita toimijoita varautumaan kyberuhkiin

artikkelikuva: Energiajärjestelmän kyberuhkia tutkiva pohjoismainen REDISET-hanke päättyy

Kuva: Pexels


Pohjoismaisen REDISET-hankkeen viimeisessä työpaketissa on tutkittu ihmisen osallisuutta ja sosiaalisen manipulaation vaikutuksia kyberturvallisuuteen. Tutkimustuloksista on koottu käsikirja ja tarkastuslista avuksi kyberuhkiin varautumiseen.

MAALISKUUSSA 2022 käynnistynyt pohjoismainen Resilient Digital Sustainable Energy Transition -tutkimushanke (REDISET) on loppusuoralla. Hankkeessa kantaverkkoyhtiöt, puolustusvoimat ja tutkimuslaitokset ovat tuottaneet ainutlaatuista tieteidenvälistä kyberteknissosiaalista ymmärrystä tulevaisuuden energiajärjestelmien haavoittuvuuksista ja niihin varautumisesta.

”Tutkimustuloksista on koottu käsikirja ja tarkastuslista avuksi kyberuhkiin varautumiseen.

Vuoden 2023 jälkipuoliskolla alkaneesta neljännestä työpaketista on vastannut Vaasan yliopisto, jonka tiimi on tutkinut ihmisten osallisuutta ja sosiaalisen manipuloinnin vaikutuksia energiaverkon kyberturvallisuuteen. Tutkimuksen pohjalta julkaistaan ohjeistus sosiaalisen manipuloinnin tunnistamiseen sekä konkreettinen tarkastuslista avuksi yritysten ja muiden organisaatioiden päätöksentekijöille.


Kuva: Vaasan Yliopisto

REDISET-hankkeen projektipäällikkö, tutkijatohtori Petra Berg Vaasan yliopiston markkinoinnin ja viestinnän yksiköstä sekä VEBIC-tutkimus- ja innovaatioalustasta toteaa kaikkialle ulottuvan kybertason tekevän yksilöistä ja yhteiskunnasta sosiokulttuurisesti hyvin haavoittuvaisia. Kokonaisuuden ja tulevaisuuden hallitsemiseksi tarvitaan uudenlaista tutkimusta, koulutusta ja isojen yritysten vastuuta pienemmistä sekä toimitusketjuista.

Vaasan tutkimuspaketissa korostui sosiaalinen ulottuvuus

Syksyllä 2023 ja alkuvuodesta 2024 REDISET-hankkeessa on järjestetty työpajoja, joissa on luotu sidosryhmien kanssa riskimatriisi erilaisten tapahtumien toteutumisen todennäköisyyksistä ja seurauksista. Vaasassa työpajaan osallistui pääosin energiasektorin edustajia, Ruotsissa painottui akateeminen maailma, ja Norjassa mukana oli enimmäkseen sähköverkkojen ja puolustusvoimien edustajia.

”Työpajoissa oli tavoitteena tunnistaa keskeiset funktiot eri domainien eli toimialueiden sisällä. Jos esimerkiksi tulee kyberhyökkäys, voiko se vaikuttaa ihmisten toimintaan? Kyllä voi, ja päinvastoin, ihmisten toiminta voi saada aikaan kyberhyökkäykseen. Kaikissa tapauksissa korrelaatiota ei kuitenkaan ole”, tutkimusapulainen Linda Turtola kertoo.

”Tiivis sidosryhmäyhteistyö on auttanut tunnistamaan yritysten näkökulmasta keskeiset asiat.

Vaasa EnergyWeek tapahtumassa maaliskuussa 2024 järjestettiin storytelling sessio energiasektorin kyberturvallisuudesta, jossa paneelikeskusteluun osallistui eri alojen asiantuntijoita energiasektorilta. Sosiaalisen manipuloinnin vaikutuksia taas testattiin elokuussa 2024 järjestetyssä työpajassa. Lisäksi Vaasan REDISET-tutkimustiimi esitteli tieteidenvälistä ja -sisäistä tutkimustaan IST-konferenssissa Oslossa ja kyberuhkien vaikutuksia ja vaatimuksia liiketoiminnalle NFF-konferenssissa Islannissa.


Vaasan yliopiston REDISET-tiimiin kuuluvat mm. projektipäällikkö Petra Berg (oik.), projektitutkija Bahaa Eltahawy (2. oik.), tutkimusapulainen Linda Turtola ja apulaisprofessori Mazaher Karimi. Kuva: Vaasan Yliopisto

Väitös- ja pro gradu -tutkimuksia hankkeen ympärillä

Vaasan yliopiston REDISET-tiimiläiset ovat tehneet hankkeeseen liittyen pro gradu ja väitöstutkimuksia. Tuotantotalouden opiskelija Linda Turtola on tutkinut pro gradussaan, miten NIS2-tietoturvadirektiivi ja toimitusketjun huomioimisvelvoite vaikuttavat energiasektoriin ja erityisesti sähkönjakelijoihin. Tiivis sidosryhmäyhteistyö on auttanut tunnistamaan yritysten näkökulmasta keskeiset asiat.

”Tiedämme, miten jakeluketjun ensimmäinen porras toimii ja noudattaa kyberturvallisuusvaatimuksia. Pidemmällä ketjussa tämä ei kuitenkaan ole yhtä selvää. Vaatimusten täytäntöönpanon ja teknologioiden nopea muutostahti haastaa eritysesti pieniä yrityksiä, joiden haavoittuvuus voi aiheuttaa suuria riskejä koko jakeluketjulle ja suurillekin yrityksille”, Turtola sanoo.

Tutkimusavustaja, sähkötekniikan opiskelija Mansi Negi tekniikan ja innovaatiojohtamisen yksiköstä tutki pro gradussaan viestintätekniikan (IT) ja käyttötekniikan (OT) yhdistymistä sähköpohjaisissa digitalisoiduissa energiajärjestelmissä. Painopiste oli osaamisen haasteissa.


Kuva: Pexels

Projektitutkija, tutkijatohtori Bahaa Eltahawy tekniikan ja innovaatiojohtamisen yksiköstä keskittyy keväällä 2025 valmistuvassa tietojärjestelmäalan väitöstutkimuksessaan yksityisyyden suojaamiseen kyberavaruudessa. Painotus on koulutuksessa ja aiheen huomioimisessa energiasektorilla.

REDISET-hankkeen tutkimustulokset esitellään Vaasan yliopiston Robocoast-projektin kanssa yhteistyönä toteutettavassa seminaarissa.

Sosiaalisen manipuloinnin käsikirja ja tarkastuslista avuksi yritysten kybervarautumiseen

REDISET-tutkimus on osoittanut, että energiajärjestelmän toimijoiden kyberturvaan liittyvät ongelmat ovat samankaltaisia, mutta tieto- ja osaamistasoissa on suuria eroja. Vaikeuksia aiheuttavat esimerkiksi yleinen Minä en ole ongelman aiheuttaja, vaan muut -ajattelu ja se, että kyberturva-asioissa tiedetään ja osataan usein luultua vähemmän.

”Tulevaisuuden kyberturvallisuustutkimuksessa kannattaa panostaa pienyritysten näkökulmaan.

”Tutkimukseen osallistui esimerkiksi IT-osaajia, mutta se ei välttämättä korreloinut suoriutumistasoon, koska kybermaailmaan liittyy teknisen puolen ohella paljon muitakin ongelmatasoja”, Turtola kertoo.

”Organisaatioissa kukin on yleensä erikoisosaaja vain omassa erikoisalueessaan. Nykymaailmassa olisi kuitenkin tarpeen tietää kaikesta vähän kaikkea ja lisäksi saada tieto siirrettyä osaamiseksi”, Berg sanoo.

Edellä kuvatun kaltaisia tekijöitä arvioiden Vaasan REDISET- tiimi on ryhmitellyt energiajärjestelmän toimijat viiteen pääsegmenttiin ja luonut työkaluksi sosiaalisen manipuloinnin tunnistamisen tarkastuslistan sekä kyberuhkiin varautumisen käsikirjan. Käsikirja julkaistaan keväällä 2025.

”Tarkastuslista antaa käsityksen, mistä kohdasta käsikirjaa kannattaa alkaa lukea. Käsikirja puolestaan kertoo, miten mahdollisiin ongelmiin kannattaa varautua”, Berg sanoo.


Kuva: Pexels

Pienyritykset ja isojen tuki kriittisiä tulevaisuudessa

Ihmisen osallisuuteen ja sosiokulttuuriseen ulottuvuuteen keskittynyt REDISET-hankkeen neljäs vaihe on osoittanut, että kaikkialle ulottuvassa kybermaailmassakin kriittinen tekijä on lopulta ihminen – yksilö, joka päätyy ongelmatilanteeseen ja päättää, miten toimii.

”Järjestelmämme ovat edelleen melko keskitettyjä, ja tulevaisuuden ratkaisujen hahmottaminen vaatii futuristista ajattelua. Tutkimusta tarvitaan tuottamaan tietoa oikeiden päätösten pohjaksi”, Berg sanoo.

Tulevaisuuden kyberturvallisuustutkimuksessa kannattaa panostaa pienyritysten näkökulmaan. Vaasan yliopistolla on valmisteilla uusi hanke tähän liittyen.

”On kaikkien etu, että jokainen yritys varmistaa oman kestävyytensä. Suuremman pitäisi alihankintaketjussa tukea pienempää, jotta läpinäkyvyys lisääntyy ja pienempi saa resursseja kyberturvan rakentamiseen”, Turtola toteaa.

Yhteenveto tutkimustuloksista

  • Työpaketti 2: systeemitason malli
  • Työpaketti 3: riskien mallinnus, julkaistaan keväällä 2025
  • Työpaketti 4: sosiaaliseen manipolointiin varautumisen käsikirja ja tarkastuslista
  • Paljon julkaisuja, artikkeleita, graduja ja väitöskirja

Lisätietoa REDISET-hankkeesta:

  • Kyberriskeihin varautumisen käsikirja ja tarkastuslista tulevat kaikkien saataville Vaasan yliopiston Osuva-arkistoon.
  • kotisivut ja LinkedIn-profiili
  • REDISET GO -podcastit, myös jakso yritysnäkökulmasta
  • Lopputulosten esittelyseminaari julistetaan helmikuussa

Teksti: Riikka Autio / Viuleva Group Oy

Mitä mieltä olit artikkelista?

arvosana 1 arvosana 2 arvosana 3 arvosana 4 arvosana 5

Seuraa Enertec

Enertec uutiskirje

LUE UUSIN NÄKÖISLEHTI
Enertec 1/2025

enertec

UUTISVIRTA




Seuraa Enertec
Facebook, seuraa LinkedIN, seuraa
PubliCo B2B mediat:
enertec »     HR viesti »     kita »     prointerior »     prometalli »     proresto »     seatec »