Energia-alan media

Markkinaoikeuden päätös sähköverkkotoiminnan valvontamenetelmistä on kielteinen sähköverkkojen kehittämiselle

Kuva: Pexels

Markkinaoikeus on antanut päätöksensä koskien Energiaviraston vuosille 2024-2031 vahvistamia sähköverkkoyhtiöiden valvontamenetelmiä. Markkinaoikeus on hylännyt verkkoyhtiöiden valitukset. Lähes 70 suomalaista sähköverkkoyhtiötä valitti Energiaviraston vahvistuspäätöksestä tammikuussa 2024.

Sähköverkkoyhtiöt pitävät Energiaviraston valvontamenetelmiin tekemiä muutoksia osin lainvastaisina ja kohtuuttomina, ja ovat myös tuoneet tämän toistuvasti esiin. Markkinaoikeus on tuoreessa ratkaisussaan hylännyt yhtiöiden valitukset.

Energiateollisuus on erittäin pettynyt markkinaoikeuden ratkaisuun eikä pidä sitä yhteiskunnan edun mukaisena. Energiateollisuus näkee, että ratkaisu vaarantaa välttämättömän sähköverkkojen kehittämisen.

Energiateollisuus pitää erittäin tärkeänä Suomen kilpailukyvyn edistämisen, huoltovarmuuden varmistamisen ja hiilineutraalisuustavoitteiden saavuttamisen kannalta, että sähköverkkojen riittävälle kehittämiselle on tosiasialliset edellytykset. Sähköverkkoyhtiöiden mahdollisuus rahoittaa verkkojen kehittämiseksi tarvittavat investoinnit riippuu kaikkein eniten verkkotoiminnan valvontamenetelmistä. Valvontamenetelmien uudelleen arviointi onkin siksi välttämätöntä sähköistymisen mahdollistamiseksi ja Suomen tulevaisuuden talouskasvun varmistamiseksi. Sähköverkkojen riittävä ja oikea-aikainen kehittäminen on asiakkaiden ja koko yhteiskunnan etu.

Markkinaoikeuden päätös ei ole vielä lainvoimainen. Seuraavaksi on tärkeää, että verkkoyhtiöt tutustuvat ratkaisuun ja sen yksityiskohtiin tarkemmin ja arvioivat tarvittavia toimenpiteitä.

Lähde: Energiateollisuus ry

Jaa tämä artikkeli: 

Sähköntuotanto & -varastointi

Energian varastointi Suomessa

Kehitystä ja uusia ratkaisuja teollisuuden tarpeisiin Energian varastoinnin merkitys kasvaa jatkuvasti osana energiamurrosta, kun fossiilisista polttoaineista pyritään siirtymään kohti hiilineutraaleja ratkaisuja.

Sähköä tarvitaan myös sähköverkon ulkopuolella

VTT:n koordinoimassa projektissa kehitettiin uutta teknologiaa sähköntuotantoon ääriolosuhteissa Sähköverkon ulkopuolella on tuhansia linkkimastoja, sääasemia, rakennustyömaita, rautateitä ja muita kohteita, joissa tarvitaan

Vahva osaaminen vauhdittaa vetytaloutta

  Vedyn käyttömahdollisuudet ulottuvat teollisuudesta liikenteeseen, energian varastointiin ja jatkojalostamiseen. Vetytalouden toteutuminen edellyttää avointa yhteistyötä ja osaamista koko arvoketjun osalta. Tärkeässä

Voimalaitoskatsaus

Uusia investointeja ja strategisia ratkaisuja Suomen energiajärjestelmässä Suomen energia-alalla eletään parhaillaan murroskautta, jossa siirtymä fossiilisista polttoaineista kohti puhtaita ja kestäviä energiaratkaisuja

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Enertec 1/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.