Energia-alan media

Vetyturvallisuuskoulutus antaa avaimet riskien hallintaan

Vedyn käytön kasvavat volyymit ja muuntuvat prosessit vaativat ratkaisujen ja käytäntöjen tarkastelua, jotta vedyn käyttäminen on turvallista. Vedyn tuotannon ja käytön turvallisuuskoulutus antaa perusvalmiudet vedyn kanssa toimimiseen.

Energia-alalla kuljetaan kohti murrosta fossiilisista polttoaineista uusiutuvan energian laajamittaiseen hyödyntämiseen. Vetyä voidaan myös käyttää energian varastoimisessa tasaamaan esimerkiksi tuulivoiman tuotannon ja kulutuksen vaihteluja sekä hyödyntää polttoaineiden valmistuksessa (P2X).

”Vetytalous vaatii teknisiltä ratkaisuilta kestävyyttä, jotta vedyn tuottaminen, kuljettaminen, varastointi ja käyttäminen on turvallista. Riskejä, kuten palo- ja räjähdysalttiutta, voidaan hallita valitsemalla putkistojen ja kuljetussäiliöiden materiaalit ja rakenteet oikein sekä huolehtimalla niiden eheydestä säännöllisillä tarkastuksilla”, sanoo prosessiteollisuuden asiakkuuspäällikkö Petri Kuusinen Kiwa Inspectalta.

kuva

Kiwa on maailman suurimpia testaus-, tarkastus- ja sertifiointiyrityksiä, jonka asiantuntijat ja vetylaboratoriopalvelut auttavat löytämään oikeat järjestelmäratkaisut. Kiwa Inspecta tekee lakisääteisiä tarkastuksia muun muassa palo- ja sähköturvallisuuden, turva-automaation ja painelaite- ja kemikaaliturvallisuuden aloilla sekä järjestää laajasti erilaisia turvallisuuteen ja osaamiseen liittyviä koulutuksia.

kuva

Koulutus antaa kokonaiskuvan vetyturvallisuudesta

”Suomessa on pitkät perinteet vedyn tuottamisessa ja turvallisuustaso on korkea. Autamme uusia alan toimijoita löytämään parhaat ratkaisut vedyn turvalliseen käyttöön ja opastamme riskien hallinnassa. Myös tuotannon ja käytön volyymien kasvaminen ja muuntuvat prosessit saattavat vaatia ratkaisujen ja käytäntöjen tarkastelua uudelleen”, Kuusinen sanoo.

Kiwan tarjoama vetyturvallisuuskoulutus antaa perusvalmiudet havaita, arvioida ja korjata mahdollisia poikkeamia ja riskitilanteita vedyn tuotannon, kuljetuksen ja varastoinnin ratkaisuissa.

”Verkkokoulutuksena järjestettävässä vetyturvallisuuskoulutuksessa tarkastellaan vetyä sisältävien painelaitteiden, putkistojen ja säiliöiden materiaalivalintoja ja turvallisuutta sekä käydään läpi standardeja ja lainsäädännön vaatimuksia. Tavoitteena on, että osallistujat tunnistavat koulutuksen jälkeen kokonaisvaltaisesti mitä vedyn kanssa toimiessa tulee huomioida”, sanoo Kuusinen.

Lisätietoja: www.kiwa.com

Teksti: Merja Maukonen

Jaa tämä artikkeli: 

Teollisuus & ylläpito

Elinkaarikumppanuus tuo jatkuvuutta toimilaitehankkeisiin

AUMA vahvistaa läsnäoloaan Pohjois- ja Itä-Suomessa ja toimii asiakkaidensa kumppanina toimilaitehankkeiden koko elinkaaren ajan. Savon Voiman Iiksenvaaran voimalaitoksen vaiheittainen modernisointi on esimerkki pitkäjänteisen yhteistyön tuloksista käytännössä.

Gasgridin markkinakysely tunnisti lähes 7 TWh:n uusiutuvan metaanin potentiaalin, Satakunnassa merkittävä keskittymä

Kaasunsiirtoyhtiö Gasgridin toteuttamassa valtakunnallisessa markkinakyselyssä tunnistettiin yhteensä lähes 7 terawattitunnin edestä vuotuista uusiutuvan metaanin tuotanto- ja kulutuspotentiaalia Suomessa, jota ei ole vielä liitetty kaasunsiirtoverkkoon. Vastauksissa korostui erityisesti Satakunnan alueen tuotanto- ja kulutuspotentiaali, jonka osuus kyselyssä tunnistetusta kokonaisvolyymistä oli noin 60 prosenttia. Tuloksia hyödynnetään metaanin siirtoverkon mahdollisen laajennuksen jatkosuunnittelussa sekä nykyverkon kehittämisessä asiakastarpeisiin vastaamiseksi.

Pääkirjoitus: Energiaremontti vaatii realismia ja pitkäjänteisyyttä

Vihreä siirtymä muuttaa energiajärjestelmää jo nyt: uusiutuvan tuotannon kasvu, sähköistyminen ja energian varastoinnin merkitys näkyvät sekä teollisuuden investoinneissa että tuotannon rakenteissa. Energiankulutus ei kuitenkaan ole vähenemässä – teollisuuden sähköistyminen, datakeskukset, vedyn tuotanto ja liikenteen murros kasvattavat sähkön tarvetta.

Komissio haluaa sähköistää Euroopan Suomen esimerkkiä noudattaen – päästökauppa on tähän paras ohjauskeino

Energiateollisuus toivottaa komission lainsäädäntöesityksen EU:n päästökaupan kehittämisestä ja tiedonannon Sähköistämistä edistävästä toimintasuunnitelmasta tervetulleeksi, mutta kannustaa kunnianhimoisempaan politiikkaan. Päästökauppa on EU:n ilmastopolitiikan keskeisin väline myös 2030-luvulla ja sähköistyminen on Euroopan tie kohti strategista autonomiaa ja resilienssiä.

Näin Viasor vastasi VSV-Energian sähkösuodattimen vuosihuollosta.

Sähkösuodattimen tehtävänä on hallita päästöjä teollisissa prosesseissa keräämällä nokea, pölyä, tuhkaa ja muita savupartikkeleita poistokaasuista ennen niiden hallitsematonta vapautumista savupiipuista luontoon. Tämä keräys tapahtuu suljetun laitteen sisällä staattisen sähkön ja sähköisen vetovoiman avulla hyvin tehokkaasti hidastamatta kaasun virtausnopeutta prosessissa.

Vetytalous syntyy kotimaisella uusiutuvalla sähköllä 

Puhdas sähkö ja sen saatavuus edulliseen hintaan ovat vetytalouden onnistumisen edellytyksiä, todetaan tänään Suomen Vetyklusterin julkaisemassa vetytalouden tiekartassa. Kotimaisen uusiutuvan sähkön roolia ei voikaan väheksyä niin

Turvallisuus on energia-alan selkäranka

Energiateollisuuden työympäristö on täynnä voimia, joita on hallittava tarkasti. Työturvallisuus ei ole vain velvollisuus, vaan elinehto – se määrittää, miten energiaa

Suomi valmistelee 26 GW aurinkovoimaa

Uusi ala kaipaa ennustettavaa ja kannustavaa toimintaympäristöä Suomen uusiutuvien tilastojen mukaan Suomeen on suunnitteilla reilu 300 teollisen kokoluokan aurinkovoimahanketta, joiden teho

Lue uusin näköislehti

Enertec 3/2026
-Vety siirtyy hankkeista osaksi energiajärjestelmää
-Kaasuinfrastruktuuri tukee kasvavaa sähkönkulutusta ja kotimaisia investointeja

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.