Energia-alan media

Varavoimaan on voitava luottaa – oikein suunniteltu ja huollettu järjestelmä ei petä tosipaikan tullen

Machinerylla varavoiman kanssa työskentelee tiimi, jolla on vuosikymmenien kokemus monenlaisista projekteista - yksinkertaisista laitteista teknisesti vaativiin, alusta asti itse tehtyihin kohteisiin.

Varmuudella toimivan varavoimajärjestelmän suunnittelu vaatii asiantuntemusta moottori- ja generaattoritekniikasta ohjauslogiikan ja ilmanvaihdon suunnitteluun. Asiantuntevan kumppanin kanssa tärkeät huoltotoimet, kuten koestus, eivät unohdu ja järjestelmän toimintakyky on turvattu.

Oli varavoimajärjestelmä pieni ja yksinkertainen tai teknisesti hyvin vaativa, voivat esimerkiksi sijoituspaikka tai meluvaatimukset aiheuttaa sen toteutukselle haasteita.

”Meillä parhaiden ratkaisujen etsintä alkaa jo esisuunnittelusta ennen asiakkaan tarjouspyyntöä ja jatkuu läpi projektin”, kertoo Machineryn varavoimaratkaisujen myyntipäällikkö Martin Arhippainen.

Yksityiskohdat pysyvät hallussa, kun asiakkaan tarpeisiin räätälöity varavoimaprojekti on saman henkilön käsissä myynnistä aina suunnitteluun ja käyttöönottoon. Hallintaa tuovat myös vakiintuneet toimintatavat ja tutut komponentit.

”Rakennamme itse monet myymistämme varavoimakoneista sekä apulaitteet ja ohjausjärjestelmät. Kun komponentit ovat aina samat, löytyy myös suurin osa tarvittavista varaosista meiltä suoraan hyllystä ilman odottelua”, sanoo Arhippainen.

Hyvin organisoitu huolto pitää varavoimajärjestelmän toimintavalmiudessa

Käyttämätönkin varavoimajärjestelmä vaatii säännöllistä huoltoa, sillä viat voivat estää koko järjestelmän toimimisen silloin, kun sitä todella tarvitaan. Varavoimajärjestelmän eri komponenteilla on erilaiset huoltotarpeet eri aikoina, ja ammattitaitoa tarvitaan jopa eri aloilta, kuten moottori- ja sähkötekniikasta.

”Huollon tavoitteena on pitää käyttövarmuus suunnitellulla tasolla. Siksi on tärkeää, että olemassa on huolto-ohjelma ja että järjestelmää myös koestetaan säännöllisesti”, Arhippainen sanoo.

Varavoimajärjestelmää harkitsevalle Arhippainen vinkkaa, että ratkaisuista ja toimittajista kannattaa keskustella niiden kanssa, jotka ovat jo hankinnan tehneet.

”Oikeista kokemuksista ja referensseistä saa osviittaa siihen, millainen ratkaisu on omiin tarpeisiin sopiva.”

Lisätietoja: www.machinery.fi/moottorit-ja-generaattorit/generaattorit-ja-varavoima/

Jaa tämä artikkeli: 

Teollisuus & ylläpito

Elinkaarikumppanuus tuo jatkuvuutta toimilaitehankkeisiin

AUMA vahvistaa läsnäoloaan Pohjois- ja Itä-Suomessa ja toimii asiakkaidensa kumppanina toimilaitehankkeiden koko elinkaaren ajan. Savon Voiman Iiksenvaaran voimalaitoksen vaiheittainen modernisointi on esimerkki pitkäjänteisen yhteistyön tuloksista käytännössä.

Gasgridin markkinakysely tunnisti lähes 7 TWh:n uusiutuvan metaanin potentiaalin, Satakunnassa merkittävä keskittymä

Kaasunsiirtoyhtiö Gasgridin toteuttamassa valtakunnallisessa markkinakyselyssä tunnistettiin yhteensä lähes 7 terawattitunnin edestä vuotuista uusiutuvan metaanin tuotanto- ja kulutuspotentiaalia Suomessa, jota ei ole vielä liitetty kaasunsiirtoverkkoon. Vastauksissa korostui erityisesti Satakunnan alueen tuotanto- ja kulutuspotentiaali, jonka osuus kyselyssä tunnistetusta kokonaisvolyymistä oli noin 60 prosenttia. Tuloksia hyödynnetään metaanin siirtoverkon mahdollisen laajennuksen jatkosuunnittelussa sekä nykyverkon kehittämisessä asiakastarpeisiin vastaamiseksi.

Pääkirjoitus: Energiaremontti vaatii realismia ja pitkäjänteisyyttä

Vihreä siirtymä muuttaa energiajärjestelmää jo nyt: uusiutuvan tuotannon kasvu, sähköistyminen ja energian varastoinnin merkitys näkyvät sekä teollisuuden investoinneissa että tuotannon rakenteissa. Energiankulutus ei kuitenkaan ole vähenemässä – teollisuuden sähköistyminen, datakeskukset, vedyn tuotanto ja liikenteen murros kasvattavat sähkön tarvetta.

Komissio haluaa sähköistää Euroopan Suomen esimerkkiä noudattaen – päästökauppa on tähän paras ohjauskeino

Energiateollisuus toivottaa komission lainsäädäntöesityksen EU:n päästökaupan kehittämisestä ja tiedonannon Sähköistämistä edistävästä toimintasuunnitelmasta tervetulleeksi, mutta kannustaa kunnianhimoisempaan politiikkaan. Päästökauppa on EU:n ilmastopolitiikan keskeisin väline myös 2030-luvulla ja sähköistyminen on Euroopan tie kohti strategista autonomiaa ja resilienssiä.

Näin Viasor vastasi VSV-Energian sähkösuodattimen vuosihuollosta.

Sähkösuodattimen tehtävänä on hallita päästöjä teollisissa prosesseissa keräämällä nokea, pölyä, tuhkaa ja muita savupartikkeleita poistokaasuista ennen niiden hallitsematonta vapautumista savupiipuista luontoon. Tämä keräys tapahtuu suljetun laitteen sisällä staattisen sähkön ja sähköisen vetovoiman avulla hyvin tehokkaasti hidastamatta kaasun virtausnopeutta prosessissa.

Virtaus hallintaan ja hyötysuhde huippuunsa

Kaukolämpölaitoksilla käytetään yhä useammin sektoripalloventtiilejä ja ultraäänivirtausmittareita. Oikein mitoitetut säätöventtiilit ja virtausmittarit mahdollistavat helpommin hallittavan laitoksen sekä joustavan ja energiatehokkaan toiminnan

Lue uusin näköislehti

Enertec 3/2026
-Vety siirtyy hankkeista osaksi energiajärjestelmää
-Kaasuinfrastruktuuri tukee kasvavaa sähkönkulutusta ja kotimaisia investointeja

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.