Energia-alan media

Tulevaisuuden datakeskukset vaativat Suomelta merkittävästi lisää sähköä – pullonkaulaksi uhkaa muodostua sähköverkko-osaaminen

Datakeskusliiketoiminnan globaali kiihtyminen näkyy vahvasti myös Suomessa. Sähköverkkosuunnittelun asiantuntija Karoliina Tuominen kertoo kysynnän käyvän nyt poikkeuksellisen kuumana paitsi sähkölle myös sähköverkko-osaamiselle.
Karoliina Tuomisen työnantaja Despro muutti marraskuussa 2025 uusiin, isompiin toimitiloihin päätoimipaikallaan Tampereella. Tilavalinnassa huomioitiin positiiviset kasvunäkymät ja varauduttiin henkilöstömäärän merkittävään lisäykseen lähivuosina: tavoitteena on tuplata henkilöstömäärä vuoteen 2028 mennessä. Kuva: Tessa-Liina Kianta

Suomessa on vuonna 2026 meneillään kymmeniä datakeskushankkeita eri vaiheissaan. Datakeskukset vaativat suuren määrän sähköä, sillä niiden useat palvelimet, tietokoneet ja oheisjärjestelmät tallentavat ja käsittelevät suuria datamääriä.

”Suomi on kiinnostava kohde kansainvälisille investoijille monestakin syystä. Meillä on Euroopan tasolla verrattain edullista sähköä, todella hyvä siirtoverkko, runsaasti tilaa ja kylmä ilmasto. Lisäksi poliittinen ympäristö on verrattain vakaa ja meillä on osaavaa työvoimaa. Kaikki nämä luovat hyvät edellytykset rakentaa Suomeen datakeskuksia”, toteaa sähköverkkosuunnittelun ja uusiutuvan energian asiantuntija Karoliina Tuominen.

Kansainvälisillä yhtiöillä on tyypillisesti yksi huolenaihe ylitse muiden niiden kartoittaessa datakeskukselle mahdollista sijoituspaikkaa: sähköverkkoliityntä. Sähköverkon kapasiteettia on saatava datakeskuksen käyttöön riittävästi ja riittävän nopeasti.

”Kapasiteetti on ehdottomasti yksi rajoittava tekijä. Kriittisen tärkeä tekijä hankkeissa on myös sähköverkko-osaaminen. Osaamispula on muodostumassa Suomessa paikoitellen jopa hankepäätösten pullonkaulaksi”, Tuominen kertoo.

Suomalaiselle sähköverkko-osaamiselle on paljon kysyntää

Suurjännitesuunnittelun sekä siihen liittyvän laskennan ja mallinnuksen palveluntarjoajia on Suomessa tällä hetkellä todella vähän. Tuominen kertoo datakeskusten vetovoiman näkyneen viime vuosina merkittävästi myös oman työnantajansa, Despro Engineeringin liiketoiminnassa: datakeskuksiin liittyvät palvelut ovat nousseet lyhyessä ajassa yhtiön nopeimmin kasvavaksi liiketoiminta-alueeksi.

”Kysyntä on päässyt yllättämään meidätkin – sitä on tällä hetkellä käytännössä enemmän kuin pystymme tarjoamaan. Alan toimijoista olemme esimerkiksi yksi harvoista, jonka palveluvalikoimaan kuuluu dynaaminen verkkosuunnittelu. Se on välttämätön datakeskushankkeiden verkkoon liittämiseksi. Olemme lisäksi ainoa, jonka palveluvalikoima kattaa kaikki suurjännitesuunnitteluun ja verkkoliityntään tarvittavat palvelut. Myös sähköverkkojen simuloinnille on tällä hetkellä valtavasti kysyntää”, Tuominen kertoo.

Tuominen toteaa sähköverkkotilanteen olevan Suomessa sinänsä hyvä, mutta runsaan hankemäärän takia epävarmuuttakin on. Kapasiteettia ei voi varata tietylle asiakkaalle ennen rakennusluvan ja voimajohtosuunnitelmien varmistumista.

”Yhteiskunnan sähköistymisen ja palvelujen digitalisoitumisen takia kysyntää sähköntuotantoon ja sähkönkulutukseen liittyville palveluille on kaikkiaan paljon. Yksittäisten datakeskushankkeiden toteutumisesta riippumatta Suomen kapasiteetti tulee lähivuosina moninkertaistumaan”, Tuominen toteaa.

Lähde: Vetter Communications Oy

Jaa tämä artikkeli: 

Teollisuus & ylläpito

Energyweek järjestetään vuonna 2024 viikkoa aikaisemmin

Kansainvälisen energiateknologiatapahtuman EnergyWeekin järjestelyt ovat taas täydessä vauhdissa. Vaasan kaupungintalolla järjestettävä tapahtumaviikko järjestetään 11.–14.3.2024 mikä on viikkoa normaalia aikaisemmin. Rekisteröityminen viikon

Lämpöä kannattaa varastoida

Lämpöenergian varastointi on merkittävä tapa ottaa ylijäämäenergiaa talteen sekä tasata kulutushuippuja esimerkiksi kylminä talvikausina. Toisaalta energiavarastot helpottavat uusiutuvan energian hyödyntämistä ja

Vetytalous syntyy kotimaisella uusiutuvalla sähköllä 

Puhdas sähkö ja sen saatavuus edulliseen hintaan ovat vetytalouden onnistumisen edellytyksiä, todetaan tänään Suomen Vetyklusterin julkaisemassa vetytalouden tiekartassa. Kotimaisen uusiutuvan sähkön roolia ei voikaan väheksyä niin

Turvallisuus on energia-alan selkäranka

Energiateollisuuden työympäristö on täynnä voimia, joita on hallittava tarkasti. Työturvallisuus ei ole vain velvollisuus, vaan elinehto – se määrittää, miten energiaa

Suomi valmistelee 26 GW aurinkovoimaa

Uusi ala kaipaa ennustettavaa ja kannustavaa toimintaympäristöä Suomen uusiutuvien tilastojen mukaan Suomeen on suunnitteilla reilu 300 teollisen kokoluokan aurinkovoimahanketta, joiden teho

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Enertec 2/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.