Energia-alan media

Teknologia 25 -tapahtuma täyttyi kohtaamisista ja onnistumisista – kävijämäärä kasvoi edellisestä

Teknologia- ja teollisuustapahtuma Teknologia 25 esitteli uusimmat älykkään ja kestävän teollisuuden teknologiat Helsingin Messukeskuksessa 4.–6.11. Tapahtuma kasvatti kävijä- ja näytteilleasettajamäärää vuodesta 2023.

Teknologia 25 -tapahtumassa vieraili kolmen päivän aikana 13 073 alan ammattilaista ja päättäjää. Osastoilla esittäytyi yli 400 näytteilleasettajaa, ja ohjelma sisälsi 11 keynote-puheenvuoroa ja yhteensä 140 ohjelmanumeroa. Tapahtuman avainaiheita olivat kestävä teollisuus, teknologia turvallisuuden edistäjänä, tekoälyllä kilpailuetua ja vetytalous ja teollisuuden modernit energiaratkaisut.

‘’Messut ovat olleet oikein hyvät – meillä on ollut hyvä tasapaino laadussa ja määrässä osastollamme vierailleissa kävijöissä läpi messujen. Ensimmäisen päivän yleisömäärä sai aikaan todella hienon energian tapahtumaan, ja erityisesti viimeisen päivän kävijöiden laatu oli todella korkea. Tulemme varmasti uudelleen Teknologiaan’’, kommentoi Lenzen myynti- ja liiketoiminnan kehitysjohtaja Kim Veng.

Lämmönhallintaratkaisuihin erikoistunut Lumikko Oy oli ensimmäistä kertaa Teknologiassa ja esitteli ratkaisujaan sähköistymisen ja puolustusteollisuuden tarpeisiin sekä lanseerasi uusia tuotteita. Samalla Lumikko edusti tapahtumassa vuodelle 2025 uutta kaksikäyttöteknologioiden tuoteryhmää.  

‘’Messut menivät osaltamme erinomaisen hyvin ja Teknologia oli meille oikea paikka lähteä tekemään tuotejulkistusta. Vieraita oli todella paljon ja pääsimme tapaamaan sekä esittelemään tuotteita niin vanhoille asiakkaille kuin hyvin monelle uudellekin. Tämä oli päämäärämme ja se toteutui hyvin’’, kommentoi Lumikon myyntijohtaja Mika Sorri. 

Tulevaisuuden työnantaja -teema toi opiskelijat ja työnhakijat verkostoitumaan alan yritysten kanssa sekä tapaamaan rekrytoijia tapahtuman avauspäivänä. Älykkäiden sähkönhallintaratkaisujen valmistaja Eaton sai paljon irti rekrytointipäivästä. “Tapahtuma oli erittäin onnistunut. Opiskelijapäivän aikana tapasimme Eatonin ständillämme kymmenittäin teknologia- ja sähköalan opiskelijoita laajalti koko Suomesta. Kokonaisuudessaan saimme ilahduttavasti näkyvyyttä ja tavoitimme satoja opiskelijoita ja työnhakijoita”, kertoo Eatonin vanhempi HR-partneri Riikka Fagerström.

”Tapahtumassa käytyjen keskustelujen perusteella näytteilleasettajamme ovat saavuttaneet erinomaisia tuloksia. Meille on erittäin tärkeää, että olemme teollisuussektorin eturintamassa kohtauttamassa yrityksiä, luomassa talouskasvua ja myös auttamassa yrityksiä löytämään tulevaisuuden huipputekijät. Tämä vuosi osoitti Teknologian vahvistavan asemaansa ja merkitystä entisestään”, kertoo tapahtumasta vastaava liiketoimintapäällikkö Anssi Rajala.

Kuvat: Suomen Messut / Petri Mast

Lähde: Suomen Messut

Jaa tämä artikkeli: 

Yleinen

Datakeskukset kuumina

Energiatehokkuus ohjaa datakeskusten tulevaisuutta Suomen viileä ilmasto, vakaa sähköverkko, sähkön edullisuus ja runsas uusiutuvan energian tarjonta ovat tehneet Suomesta houkuttelevan kohteen

Vetyvoimainen Suomi tulee, oletko valmis?

Suomesta halutaan maailman houkuttelevin vetytalousmaa. Gasgridin huhtikuisessa seminaarissa puhuttiin vetyvoimaisuudesta ja vihreän siirtymän tulevaisuudesta ”Vihreän siirtymän hankkeita on tällä hetkellä vireillä

Uusi hiilidiili tulille

Euroopan komission ilmastotavoitteet eivät ole menettäneet kunnianhimoaan. Tuore komission 2040 tiedonanto esittää 90 % päästövähennyksiä verrattuna vuoden 1990 päästötasoon. Tavoite on

Projektien ei pitäisi joutua odottamaan pankkia

Energia-alan investoinnit vaativat käyttöpääomaa usein nopeammin kuin pankki ehtii tehdä päätöksen. Kreditan kautta tavoitat yhdellä hakemuksella useita pankkeja ja rahoittajia. Saat käyttöösi myös maksuttoman rahoitusneuvojan. Tiedämme, mitä tietoja pankit katsovat, ja autamme tekemään hakemuksestasi mahdollisimman vahvan.

Energia 2026 -tapahtuma nosti esiin alan ajankohtaiset ratkaisut

Energia 2026 kokosi Tampereelle energia-alan ammattilaiset, yritykset ja asiantuntijat keskustelemaan alan ajankohtaisista kysymyksistä ja esittelemään uusia teknologioita. Tapahtumassa olivat esillä muun muassa energiatehokkuus, sähköistyminen, uusiutuva energia ja energiajärjestelmän kehittäminen.

Energiamessut kokosi energia-alan päättäjät etsimään ratkaisuja energiasiirtymään, sähköistymiseen ja kasvuun

Energiamessut 2026 tulivat päätökseen Tampereella lokakuussa. Keskusteluissa nousivat vahvasti esille energiajärjestelmän tulevaisuus, sähköistyminen, kasvu ja investoinnit sekä ilmastonmuutoksen hillitseminen. Kolmipäiväinen tapahtuma kokosi yhteen 7 800 asiantuntijaa. Mukana oli lähes 6400 kävijää, yli 100 asiantuntijapuhujaa sekä 1 300 näytteilleasettajaa yli 350 yrityksestä.

Onko vastuullisuus teollisille pk-yrityksille kilpailuetu

Vastuullisuus on yhä useammin teollisen pk-yrityksen kilpailuetu. Tutkimukset osoittavat, että kestävyyteen panostaminen vahvistaa pk-yritysten taloudellista suorituskykyä, mainetta ja innovatiivisuutta. Kun vastuullisuus kytketään osaksi strategiaa ja arjen prosesseja, se tukee pitkäjänteistä kasvua ja parantaa asemaa markkinoilla. Tässä artikkelissa tarkastelemme, miten vastuullisuus muuttuu konkreettisiksi teoiksi ja miten suomalaiset pk-yritykset hyödyntävät sitä menestyksekkäästi kilpailuedun lähteenä.

Kokeneiden osaajien tavoittaminen haastaa rekrytointia

Työnantajien vaikein rekrytointitehtävä on kokeneiden osaajien tavoittaminen. Kansallisen rekrytointitutkimuksen työnantajabrändiraportin mukaan lähes puolet työnantajista pitää yli kymmenen vuoden kokemuksen omaavien osaajien houkuttelua vaikeana. Kuuden ja kymmenen vuoden kokemuksella osuus on runsas kolmannes ja alle viiden vuoden kokemuksella noin joka kymmenes.

Pohjoinen Teollisuus -tapahtumassa Oulussa korostui yhteistyön merkitys

Pohjoinen Teollisuus -tapahtuma kokosi teollisuuden päättäjät ja asiantuntijat Ouluhalliin 20.–21.5.2026. Tapahtumassa oli mukana ennätykselliset 380 näytteilleasettajaa ja 4000 kävijää. Jo 30 vuotta järjestetty tapahtuma on vakiinnuttanut asemansa pohjoisen teollisuuden keskeisenä kohtaamispaikkana ja yhteistyöverkostojen rakentajana.

Lue uusin näköislehti

Enertec 3/2026
-Vety siirtyy hankkeista osaksi energiajärjestelmää
-Kaasuinfrastruktuuri tukee kasvavaa sähkönkulutusta ja kotimaisia investointeja

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.