Energia-alan media

Suomi valmistelee 26 GW aurinkovoimaa

Uusi ala kaipaa ennustettavaa ja kannustavaa toimintaympäristöä

Suomen uusiutuvien tilastojen mukaan Suomeen on suunnitteilla reilu 300 teollisen kokoluokan aurinkovoimahanketta, joiden teho on yhteensä 26 gigawattia. Vaikka kaikki hankkeet eivät toteudu, nopeasti kasvava hankemäärä lupaa hyvää alan kehitykselle ja osoittaa aurinkosähkön suuren potentiaalin Suomessa. Tilastojen mukaan vilkkaimmat aurinkovoimamaakunnat ovat Pohjois-Pohjanmaa ja Satakunta.

Teollisen kokoluokan aurinkovoimahankkeiden suunnittelu käy vilkkaana Suomessa. Suomen uusiutuvien hanketilastojen mukaan suunnitteilla on yhteensä 313 eri vaiheessa olevaa hanketta. Yhteensä hankkeiden kokonaisteho nousee yli 26 gigawattiin (GW). Rakenteilla on tällä hetkellä 12 hanketta, joiden kokonaisteho on 523 megawattia (MW). Suuri osa hankkeista on vielä luvitusvaiheessa, mutta myös valmiiksi luvitettuja hankkeita löytyy 3 GW edestä.

”Teollisen mittaluokan aurinkovoimakapasiteetti Suomessa on kasvanut nopeasti, mikä kertoo sekä kasvavasta kiinnostuksesta alaa kohtaa että alan suuresta kasvupotentiaalista. Auringolla voidaan Suomen korkeudella tuottaa sähköä yhtä tehokkaasti kuin Saksan pohjoisosissa, ja paneeliteknologian jatkuvasti kehittyessä edellytykset paranevat entisestään”, Suomen uusiutuvien edunvalvontapäällikkö Klaara Tapper kertoo.

Auringonpaisteen lisäksi aurinkovoima-alan horisontissa näkyy myös tummia pilviä.

”Sääntelyn kehittäminen on suotavaa ja esimerkiksi uuden aurinkovoimaosayleiskaavan toivotamme tervetulleeksi. Kuitenkin alueidenkäyttölain luonnokseen sisällytetty liian alhainen 10 hehtaarin kaavaraja uhkaa etenkin keskikokoisten, muutaman kymmenen hehtaarin kokoisten hankkeiden kannattavuutta. Myös vaikeaselkoinen lakikirjaus metsämaalle suuntautuvasta rakentamisesta aiheuttaa epävarmuutta. Viestimme politiikan syksyyn on, että uusi ala kaipaa ennustettavaa ja kannustavaa toimintaympäristöä”, Tapper jatkaa.

Eniten hankkeita suunnitellaan Satakuntaan (29 hanketta), Pohjois-Pohjanmaalle (28 hanketta) ja Etelä-Pohjanmaalle (27 hanketta). Vilkkaimmat aurinkovoimakunnat ovat tilaston mukaan Mikkeli (7 hanketta), Kankaanpää (6 hanketta) ja Kokemäki (6 hanketta).

Energiavarastoja on suunnitteilla aurinkovoimahankkeiden yhteyteen tällä hetkellä 72 kappaletta, yhteensä teholtaan vajaa 10 GW.

Kuvat: Pexels

Lähde: Suomen uusiutuvat ry

Jaa tämä artikkeli: 

Teollisuus & ylläpito

Paranna kyberturvallisuutta kokonaispalvelukonseptilla

Energia-alan suljettujen järjestelmien käytönvalvonta on murroksessa, ja kyberturvallisuus vaatii aiempaa enemmän panostusta. Kokonaispalvelukonsepti VALVOT kattaa käytönvalvontajärjestelmän suunnittelun, toteuttamisen ja ylläpidon kyberturvallisesti.

Turbiinin lakkautumisen vaikutukset sähköntuotannossa

Yleisesti arvioidaan, että 20 % tuotantolaitosten suunnittelemattomista käyttökatkoista johtuu turbiiniongelmista ja 19 % näistä käyttökatkoista liittyy voitelujärjestelmiin, pääasiassa lakkautumisen vuoksi. ”Lakkautuminen

Kartoita turvallisuusriskit verkkokyselyllä

Toimiva turvallisuuskulttuuri parantaa työhyvinvointia, tehokkuutta ja työn laatua. Kiwa Inspectan tarjoamalla turvallisuuskulttuurin verkkokyselyllä voidaan kartoittaa organisaation turvallisuuskulttuurin nykytilaa. Kyselyn tuloksiin perustuvien

Vetyvyöry on täällä

Vihreä vety tuo Suomeen mahdollisesti jopa 10 miljardin euron investoinnit. Tällä hetkellä 23 hanketta on lupaavasti ”vetyputkessa” ja odotukset sitä myöten

Energian varastointiin on monenlaisia ratkaisuja

Uusiutuvaan energiaan perustuvan sähkön- ja lämmöntuotannon kapasiteetti voi vaihdella paljonkin sääolosuhteiden mukaan. Energiaa olisi kuitenkin saatava käyttöön jatkuvasti. Kun fossiilisten polttoaineiden

Kestävä energiasiirtymä vahvistaa Suomen turvallisuutta ja ilmastotavoitteiden toteutumista

Suomen ympäristökeskus, Geologian tutkimuskeskus ja Teknologian tutkimuskeskus tiedottavat: Siirtymä kestävään, sähköistyvään ja fossiilivapaaseen energiajärjestelmään on välttämätön ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi ja turvallisuusriskien vähentämiseksi. Suomen riippuvuus fossiilisista tuontipolttoaineista heikentää energiaturvallisuutta ja talouskasvun mahdollisuuksia. Vaikka fossiilisten tuontipolttoaineiden käyttöä on jo onnistuttu vähentämään, tekoja kestävän energiasiirtymän edistämiseksi tarvitaan edelleen.

Datakeskus vaatii varman infran

Datakeskusten määrän kasvaessa korostuvat entistä tarkemmat vaatimukset energiatehokkuudelle ja toimintavarmuudelle. Datakeskuksen arjessa taustalla tehdään huolto- ja valvontatyötä, jonka tehtävänä on varmistaa, että kriittiset järjestelmät pysyvät hallinnassa myös kuormituksen kasvaessa.

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Enertec 2/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.