Energia-alan media

Neuvosto ja Euroopan parlamentti sopuun Venäjän kaasun tuontikiellosta

Ministeri Sari Multala. KUVA: TYÖ- JA ELINKEINOMINISTERIÖ

Venäläisen kaasun tuonnin lopettaminen Euroopan unioniin on askeleen lähempänä. EU-parlamentin ja neuvoston ns. trilogi-neuvotteluissa saavutettiin 3.12.2025 poliittinen yhteisymmärrys tuontikieltoa koskevan asetuksen yksityiskohdista.

Neuvottelutuloksen mukaan tuontikieltoa aikaistetaan aiemmin suunnitellusta. Kiellot tulevat voimaan asteittain alkaen spot-markkinoista ja päätyen olemassa oleviin pitkän aikavälin toimitussopimuksiin. Täydellinen nesteytetyn maakaasun (LNG) tuontikielto Venäjältä tulisi voimaan 1.1.2027 ja putkikaasun tuontikielto 1.11.2027 mennessä.

”Olen erittäin tyytyväinen nyt saavutettuun neuvottelutulokseen. Olemme jälleen lähempänä hetkeä, jolloin EU lopettaa putkikaasun ja nesteytetyn maakaasun tuonnin pysyvästi Venäjältä. Tuontikiellon aikaistaminen on hyvin perusteltua. Katkaisemme näin kauppayhteyden lopullisesti epäluotettavaan kaasuntoimittajaan, ja samalla vahvistamme pysyvästi Euroopan energiaturvallisuutta ja omavaraisuutta”, painottaa ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala.

Neuvottelujen yhteydessä Euroopan komissio ilmoitti myös aikeestaan antaa säädösehdotus venäläisen öljyn tuonnin kieltämiseksi vuoden 2027 loppuun mennessä. Tällä hetkellä Unkarilla ja Slovakialla on poikkeus pakotesäädöksestä, joka kieltää venäläisen öljyn tuonnin unioniin.

Nyt saavutettu sopu vaatii vielä muodollisen hyväksynnän EU-parlamentilta ja jäsenvaltioita edustavalta neuvostolta. Seuraavaksi Tanska Euroopan neuvoston puheenjohtajamaana voi tuoda asian energiaministerien kokoukseen 15. joulukuuta. Samanaikaisesti se vietäisiin Euroopan parlamentin täysistuntoäänestyksen 15.12. alkavalla viikolla.

Asetus on keskeinen osa EU:n REPowerEU-tiekarttaa, jonka avulla irtaudutaan kokonaan venäläisestä energiasta. Se ottaa käyttöön oikeudellisesti sitovan, vaiheittain etenevän kiellon, sekä putkikaasun että nesteytetyn maakaasun (LNG) tuonnille Venäjältä. 

Lähde: Työ- ja elinkeinoministeriö

Jaa tämä artikkeli: 

Teollisuus & ylläpito

Energyweek järjestetään vuonna 2024 viikkoa aikaisemmin

Kansainvälisen energiateknologiatapahtuman EnergyWeekin järjestelyt ovat taas täydessä vauhdissa. Vaasan kaupungintalolla järjestettävä tapahtumaviikko järjestetään 11.–14.3.2024 mikä on viikkoa normaalia aikaisemmin. Rekisteröityminen viikon

Lämpöä kannattaa varastoida

Lämpöenergian varastointi on merkittävä tapa ottaa ylijäämäenergiaa talteen sekä tasata kulutushuippuja esimerkiksi kylminä talvikausina. Toisaalta energiavarastot helpottavat uusiutuvan energian hyödyntämistä ja

Pietarsaaren satama tukee merituulivoimaa

Pohjanmaa on tunnetusti tuulivoimamaakunta – mutta viime aikoina katseet ovat suuntautuneet lakeuden lisäksi ulapalle. Konsulttitalo Gaia Consulting selvitti vastikään uusiutuvan energian

Turvallisuus on energia-alan selkäranka

Energiateollisuuden työympäristö on täynnä voimia, joita on hallittava tarkasti. Työturvallisuus ei ole vain velvollisuus, vaan elinehto – se määrittää, miten energiaa

Suomi valmistelee 26 GW aurinkovoimaa

Uusi ala kaipaa ennustettavaa ja kannustavaa toimintaympäristöä Suomen uusiutuvien tilastojen mukaan Suomeen on suunnitteilla reilu 300 teollisen kokoluokan aurinkovoimahanketta, joiden teho

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Enertec 1/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.