Energia-alan media

Jätteenpolttolaitosten elohopea- ja dioksiinipäästöjen seuranta kiristyy

Myyntipäällikkö Jesse Tikka Gasmetilta.

Uusinta teknologiaa edustavat päästöjen mittaus- ja näytteenottojärjestelmät, jotka auttavat laitoksia täyttämään ympäristövelvoitteensa

Jätteenpolton BAT-päätelmät, joka sisältää mm parhaan käyttökelpoisen tekniikan (BAT) mukaset tekniikat, päästöarvot ja tarkkailut, julkaistiin 2019. Uudet velvoitteet edellyttävät jätteenpolttolaitoksilta aiempaa tiukempaa ja monipuolisempaa päästöjen seurantaa. Toiminta on saatettava BAT-päätelmien mukaiseksi neljän vuoden siirtymäajan kuluessa.

Joulukuussa 2019 julkaistujen BAT-päätelmien päästöraja-arvot sekä mittausvelvoitteet koskevat jätteenpolttolaitoksia, joiden polttokapasiteetti on vaarattomien jätteiden osalta yli kolme tonnia tunnissa ja vaarallisten jätteiden osalta yli kymmenen tonnia vuorokaudessa, mutta poikkeuksiakin on. Uusien jätteenpolttolaitosten tulee vastata velvoitteisiin heti ilman siirtymäaikaa.

”Kiristyneet velvoitteet edellyttävät jatkossa elohopea- ja dioksiinipäästöjen seurantaa. Karkeasti sanottuna ensimmäiset kaksi vuotta toiminnanharjoittajalta menee ympäristöluvan tarkistusmenettelyyn ja seuraavat kaksi vuotta investointisuunnitteluun ja hankintoihin”, sanoo myyntipäällikkö Jesse Tikka Gasmetilta.

Päästöjen ympäristöluvan mukainen seuranta edellyttää tarkoitukseen sopivien laitteistojen käyttämistä. Suomalainen päästömittausjärjestelmävalmistaja Gasmet suunnittelee ja valmistaa luotettavia ja tarkkoja päästömittausjärjestelmiä, jotka ovat tyyppihyväksyttyjä (QAL1) kyseiseen tarkoitukseen.

”Gasmetin tuotteet valmistetaan asiakkaiden tarpeiden mukaisesti Vantaalla, joten varaosat sekä osaava tuotetuki ja huolto ovat varsinkin kotimaisille asiakkaille helposti ja nopeasti saatavilla”, lisää Tikka.

Kuva

Ratkaisuna jatkuvatoimiset mittaus- ja näytteenottojärjestelmät

Gasmetin jatkuvatoimisilla elohopeamittausjärjestelmillä on kaikista QAL1-sertifioiduista järjestelmistä pienin mitta-alue. Järjestelmät havaitsevat pienimmätkin elohopeapitoisuudet ja soveltuvat mittaukseen myös tulevaisuudessa päästörajojen kiristyessä.

Gasmet, Stefania Aspholm
Gasmetin tuoteinsinööri Stefania Aspholm.

”Mittausjärjestelmille tehdään aina käytön aikaiset laadunvarmistustestit. Gasmetin elohopeamittausjärjestelmässä tuo testi voidaan tehdä integroidun työkalun avulla automaattisesti ja reaaliaikaisesti. Testeihin ei tarvita ulkopuolista palvelua, mikä alentaa käyttökustannuksia huomattavasti”, sanoo Gasmetin tuoteinsinööri Stefania Aspholm.

Dioksiinimittauksen uusinta teknologiaa edustaa Gasmetin dioksiininäytteenottojärjestelmä, joka täyttää kaikki dioksiinimittausstandardien vaatimukset. Järjestelmä kerää jatkuvatoimisesti näytteitä analysoitavaksi laboratoriossa. Järjestelmä soveltuu dioksiinien, furaanien ja muiden pysyvien orgaanisten yhdisteiden näytteenottoon.

”Pitkäaikaisseurannalla saadaan selville komponenttien pitoisuuksien vaihtelut pitkällä aikavälillä, joten polttoaineen tasalaatuisuutta voidaan seurata. Näytteenottojärjestelmää voidaan valvoa ja ohjata etänä”, Aspholm kertoo

Teksti: Merja Maukonen

Jaa tämä artikkeli: 

Ympäristö

EnergyWeek järjestetään jälleen vuonna 2023

Perinteisen ja kansainvälisen energiateknologiatapahtuman EnergyWeekin järjestelyt ovat ottaneet uutta tuulta alleen. Vaasan kaupungintalolla järjestettävä viikon mittainen tapahtuma toteutuu jälleen 20.–24.3.2023. Rekisteröityminen

Tuulivoiman kestävä perusta

Tuulivoimaloiden betoniset perustukset kätkevät sisäänsä tonnikaupalla raudoitteita. Haastavissa olosuhteissa raudoitustyön sujuvuudella on merkittävä rooli projektien aikataulun pitämisessä. Samalla tuotteiden ympäristövaikutuksista puhutaan

Vastuulliseksi rakennettu

Gasgrid Finland Oy starttasi 1.1.2020. Suomessa kaasun siirrosta vastaa nyt valtion omistama kaasun siirtoverkkoyhtiö, jolla on vastuullisuus jo DNA:ssa. ”VASTUULLISUUSOHJELMA MEILLÄ

Vastuullisuus 360

Edelläkävijäyritykset panostavat nyt reiluun datatalouteen ja kiertotalouden innovaatioihin – tai selvittävät omaa luontojalanjälkeään, toteaa Sitran yliasiamies Jyrki Katainen. VASTUULLISUUDEN UUSI aalto

Kaksoisolennaisuusarviointi energia-alan yrityksissä

Selvityshankkeen tavoitteena on tukea energia-alan yrityksiä kaksoisolennaisuusarvioinnin toteuttamisessa EU:n kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) mukaisesti. Hankkeen tuloksena on luotu toimialaopas, joka tarjoaa käytännön ohjeita

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Enertec 1/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.