Energia-alan media

Hajautetut kohteet turvallisesti hallintaan iLOQ S50 -lukitusjärjestelmällä

Unohda avaimet, paristot ja kaapelit. iLOQ S50 -lukitusjärjestelmässä älypuhelin sovelluksineen toimii lukon avaimena ja virtalähteenä. Aikarajoitetut kulkuoikeudet kohteisiin voidaan hoitaa hyvin tehokkaasti verkon yli suoraan käyttäjän puhelimeen.

Digitaalinen iLOQ S50 -lukitusjärjestelmä on suunnattu yrityksille, joilla on paljon hajautettuja kohteita, kuten sähköntuotanto- ja jakeluyhtiöille, puhelinverkkopalveluille, palvelinkeskuksille, vedenkäsittelylaitoksille, kiinteistöpalveluille ja kuljetuspalveluille.

”Ratkaisumme tukevat äärimmäisen hyvin hajautettujen kohteiden lukituksen hallinnointia, kun se halutaan tehdä keskitetysti. Pääsynhallintajärjestelmää hallinnoidaan pilvipalvelun kautta, mikä säästää valtavasti kustannuksia ja yhdistää useat toimipaikat yhteen helppokäyttöiseen alustaan”, myyntijohtaja Toni Päivinen iLOQ Oy:stä toteaa.

Ylläpidon helppous tuo säästöjä

Etäkohteissa on aikaisemmin ehkä jouduttu ajamaan avaimen perässä pitkiäkin matkoja avainta haettaessa. Käynnin jälkeen avain on pitänyt taas palauttaa takaisin. Avainten käsittelystä voi tulla suuret matka- ja työaikakustannukset, kun kohteita on paljon. Toinen vaihtoehto on se, että eri käyttäjät pitävät avaimia jatkuvasti mukanaan, mikä on turvallisuusriski.

”Digitaalinen matkapuhelimeen pohjautuva pääsynhallinta poistaa nämä ongelmat. Esimerkkinä voidaan ottaa vaikka metsätien puomissa roikkuva riippulukko. Käyttäjälle voidaan määritellä puhelimen kautta oikeudet kulkea kohteeseen tiettynä aikana. Samalla saadaan reaaliaikaiset lokitiedot kaikista lukon avauksista ja sulkemisista suoraan järjestelmään. Tästä saadaan merkittäviä etuja lukituksen hallittavuuteen ja turvallisuuden ylläpitoon”, Päivinen toteaa.

Älypuhelin virtalähteenä

iLOQ S50-pääsynhallintaratkaisussa on maailman ensimmäinen ja ainoa NFC-pohjainen lukkosylinteri, joka ottaa avaamiseen tarvitsemansa energian älypuhelimesta.

Lukko avataan koskettamalla oven nuppia puhelimella. Lukkosylinterin NFC-antenni kerää lukon toimintaan tarvittavan sähkön puhelimen induktiosta. Puhelin tunnistetaan PKI -salausjärjestelmällä. Lukko ja puhelin tunnistavat toisensa AES-256-salausta käyttämällä, joka on käytännössä murtamaton. Turvaohjelmistojen lisäksi hyödynnetään matkapuhelimen omia turvaominaisuuksia.

Avoin rajapinta muihin järjestelmiin

”Pääsynhallintajärjestelmämme ovat rajapintojen kautta alistettavissa ulkopuolisten järjestelmien ohjattaviksi. Kulkuoikeuksia voidaan jakaa käyttäjille, vaikka ulkopuolisen toiminnanohjausjärjestelmän kautta. Kun henkilö saa työpyynnön kohteeseen, hän saa automaattisesti samalla kulkuoikeuden kulkea tiettyjen lukkojen kautta tiettynä aikana.”

S50-järjestelmä on ollut markkinoilla viime vuoden keväästä lähtien. Äskettäin iLOQ toi markkinoille myös omavoimaiseen avaimeen perustuvan S5-järjestelmän, jolla on yhteinen ohjelmointialusta S50-järjestelmän kanssa.

”Näin voidaan muodostaa hybridijärjestelmiä, joissa voidaan kulkea avaimilla, matkapuhelimilla tai tunnisteilla tarpeen mukaan”, Päivinen toteaa.

Alhaiset elinkaarikustannukset

”iLOQin digitaalisen lukitusjärjestelmän investointikustannus on korkeampi kuin mekaanisen lukitusjärjestelmän. Digitaalinen järjestelmä säästää käyttökuluissa kuitenkin niin paljon, että kustannusero on katettu noin 6 – 7 vuodessa. Lukkojärjestelmämme käyttöikä on yli 20 vuotta tai 200 000 käyttökertaa. Elinkaarensa aikana iLOQ-lukitusjärjestelmä tulee siten selvästi mekaanista lukitusjärjestelmää edullisemmaksi. On myös huomioitava, että mekaaninen lukitus ei pysty tarjoamaan läheskään kaikkia niitä etuja, joita digitaalinen lukitusjärjestelmä tarjoaa”, Päivinen sanoo.

Lisätietoja: www.iloq.com/fi/

Teksti: Jari Peltoranta

kuva

kuva

kuva

Jaa tämä artikkeli: 

Data & kyber

Tekoäly uudistaa energia-alaa

Uusilla tekoälyyn perustuvilla etäkäyttö- ja ohjausjärjestelmillä voidaan jo muun muassa parantaa teollisuuden prosessien ja voimalaitosten sekä sähköverkon toimivuutta. Rakennusautomaatioon tekoäly tuo

Kaukolämmön etäluenta LoRa verkolla

Kaustisen lämpö on toiminut vuodesta 1980 tuottaen biolämpöä pääosin alkuun kunnan omiin kiinteistöihin ja muutamaan omakoti- ja kerrostaloon. Vuonna 2015 havaittiin

Kaikki tuotetieto heti hallussa

Steka sai uutta tehoa toimintaansa Vertex Flow -ohjelmistosta Steka Oy on Laukaan Lievestuoreella sijaitseva hitsaava konepaja, joka on erikoistunut voimalaitostuotteiden, mastojen

Verkkohyökkäykset uhkaavat energia-alaa

Erilaiset kyberhyökkäykset esimerkiksi sähkönjakelun ja voimalaitosten etäohjaus- tai tietoverkkoja vastaan alkavat olla arkipäivää. Vastatoimissa tarvitaan uudenlaista tekniikkaa sekä nopeita ja luovia

Vastuullisesti vihreää

Puhuri Oy kehittää, rakentaa, operoi ja omistaa tuulipuistoja, jotka tekevät ympäristöystävällistä sähköä kunnille ja kaupungeille Tuulipuistoja nousee nyt ennennäkemättömällä tahdilla ympäri

Energyweek järjestetään vuonna 2024 viikkoa aikaisemmin

Kansainvälisen energiateknologiatapahtuman EnergyWeekin järjestelyt ovat taas täydessä vauhdissa. Vaasan kaupungintalolla järjestettävä tapahtumaviikko järjestetään 11.–14.3.2024 mikä on viikkoa normaalia aikaisemmin. Rekisteröityminen viikon

Resursseista eniten irti automatisoinnin avulla

Ferrometal Oy viitoittaa tietä IoT:n eli esineiden internetin hyödyntämiseksi teollisissa prosesseissa. Sen luoma teknologia mahdollistaa tilaustoimitusketjun täydellisen automatisoinnin. Tehokkaan logistiikan avulla

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Enertec 1/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.