Energia-alan media

Auris käynnistää bioperäisen hiilidioksidin teollisen hyödyntämisen

Auris Energia alkaa ottaa Mäntsälän biokaasulaitoksellaan talteen biokaasun valmistuksessa syntyvän hiilidioksidin ja toimittaa sen betonin valmistukseen. Hiilidioksidin toimitukset alkavat vuoden 2027 alussa.

Auris tekee hankkeessa yhteistyötä Carbonaiden ja Suomen Biovoiman kanssa. Carbonaiden teknologialla tehdyt betonituotteet ovat ensimmäinen kaupallinen käyttökohde Auriksen Mäntsälän laitoksella talteen otetulle hiilidioksidille.

”Suomeen on hyvää vauhtia kehittymässä bioperäisen hiilidioksidin markkina, ja bioperäistä hiilidioksidia voi käyttää muillakin teollisuudenaloilla kuin rakennustuotteissa. Me aiomme monistaa Mäntsälässä toteutettavaa hiilidioksidin talteenoton mallia myös tuleviin biokaasuprojekteihimme Suomessa”, Auriksen liiketoimintapäällikkö Håkan Jonsson sanoo.

Hiilidioksidin hyödyntäminen pienentää betonin hiilijalanjälkeä, sillä se vähentää sementin tarvetta. Samalla talteen otettu hiili sitoutuu pysyvästi rakennusmateriaaliin ja poistuu kierrosta.

Suomalaiset innovaatiot vievät hiilidioksidin Mäntsälästä betoniin

Auris Energian Mäntsälän laitos tuottaa biokaasun valmistuksen yhteydessä vuosittain noin 3 500 tonnia bioperäistä hiilidioksidia. Suomen Biovoima toimittaa laitokselle talteenotto-, puhdistus- ja nesteytyslaitteiston, jolla käsiteltynä hiilidioksidista tulee teolliseen käyttöön sopivaa.

”Olemme kehittäneet hiilinegatiivista biometaanin tuotantoketjua pitkään. Tämä hanke on iso päänavaus teollisen mittakaavan biogeenisen hiilidioksidin talteenotossa ja hyödyntämisessä”, Suomen Biovoiman toimitusjohtaja Eero Tilsala toteaa.

Carbonaide ostaa syntyneen hiilidioksidin ja sitoo sen teknologiallaan betonituotteisiin. Carbonaiden asiakkaista Lakka Rakennustuotteet ja Rakennusbetoni- ja Elementti käyttävät jatkossa Mäntsälässä talteen otettua hiilidioksidia tuotteissaan.

”Tämä hanke käynnistää Suomen bioperäisen hiilidioksidin markkinan ja vie toimialaamme kohti vähähiilisyyttä”, Lakan toimitusjohtaja Juho Hiltunen toteaa.

”Auriksen investointi luo meille vahvan pohjan kasvattaa Carbonaide-teknologialla tuotettujen tuotteiden tarjontaa”, Rakennusbetoni- ja Elementti Oy:n toimitusjohtaja Teemu Teno jatkaa.

Auris aloittaa hiilidioksidin toimitukset Carbonaidelle ja edelleen betonituotteisiin vuonna 2027.

Lähde: Auris Energia

Jaa tämä artikkeli: 

Ympäristö

Palveluliiketoimintaan tarvitaan koulutusta

Teollisuuden kunnossapito ja muut tukitoiminnot ovat nykyisin entistä useammin ulkoistettua palvelutoimintaa – ja samalla työtä tietojärjestelmien parissa. Uusi tekniikka vaatii omanlaistaan

Valitse oikea ilmastopolku

Sitrassa uskotaan, että tuulivoima ja sähköautot voivat romahduttaa päästöt – Ilman että kukkaroa kuritetaan liikaa Ilmastonmuutos voidaan saada kuriin – ja

Ilmastohaaste: Vastaanotettu!

ILMASTOPANEELI IPCC:LTÄ tuli lokakuussa 2018 kovat madonluvut: päästöt on saatava alas ja vauhdilla. Vaaditaan nopeita päästövähennyksiä, jotta maapallon lämpötilan nousu saadaan

Kaksoisolennaisuusarviointi energia-alan yrityksissä

Selvityshankkeen tavoitteena on tukea energia-alan yrityksiä kaksoisolennaisuusarvioinnin toteuttamisessa EU:n kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) mukaisesti. Hankkeen tuloksena on luotu toimialaopas, joka tarjoaa käytännön ohjeita

Työturvallisuus energia-alalla

Haasteita ja kehityskohteita Energia-ala Suomessa on merkittävä työllistäjä ja elintärkeä osa yhteiskunnan infrastruktuuria. Alalla työturvallisuus on ensisijaisen tärkeää, koska työympäristöt vaihtelevat

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Enertec 2/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.